وکیوم چیست

وکیوم چیست ؟چگونه بواسطه پمپ وکیوم به خلاء برسیم؟

DVP : Dezpart Vacuum Pump

وکیوم چیست ؟پمپ وکیوم (Vacuum Pump) یا پمپ خلاء جهت ایجاد فضایی عاری از هر نوع ماده ای و هرنوع گازی بکار گرفته میشود. از این رو میتوان کمپرسور های هوای فشرده را عملیاتی جهت فشار مثبت و پمپ های وکیوم (vacuum pump) را جهت اعمال فشار منفی تلقی کرد.


بواسطه تکنولوژی و علم بشر از زمانی که دانشمندی بنام دموکریتوس با یک لوله حاوی جیوه توانست وجود خلاء و یا (هیچ چیز) رو اثبات کنه و دانشمندان زمان خود را متقاعد به وجود فضاهایی از هیچ چیز یا خلاء سازد بشر گامی های بزرگ و پر شتابی در این راستا برداشته اما تا کنون نتوانسته به خلاء مطلق دست پیدا کند. اما عملا دستیابی به خلاء ها و فضاهایی که از فشار منفی بالایی برخوردار باشد را محقق ساخته.

جالب اینجاست که بکارگیری خلاء در صنایع گوناگون وتاثیر شگرف آن بر زندگی مردم از بازیافت و تهیه و بسته بندی مواد غذایی تا ساخت ابزار آلات و ملزوماتی که همه بصورت شبانه روزی با آن سر کار داریم از تاثیرات خلاء میباشد.

پمپ وکیوم چیست؟

در سایر موارد و صنایعی که از پمپ خلاء (Vacuum Pump) یا وکیوم پمپ بهره میبرند از فشار های منفی مختلفی نیازمند بوده و از این جهت شاهد وکیوم پمپ (Vacuum Pump) هایی با مکانیزم و عملکرد هایی متفاوت میباشیم. مثلا در صنعت چاپ ونشر چون نیاز به خلاء با فشار منفی بالایی نیاز نیست و از طرفی محیط کاری تمیزی را نیازمند هستند از نوع پمپ وکیوم خشک و گرافیتی بکار گرفته میشود.

اگر بخوایم بکار گیری انواع پمپ وکیوم از قبیل پمپ وکیوم آب در گردش پمپ وکیوم روغن در گردش و پمپ وکیوم(Vacuum Pump) خشک و پمپ وکیوم(Vacuum Pump)دو مرحله ایی و چند مرحله ایی و غیره را در یک بازه با توجه به میزان خلاء و با توجه به نوع فعالیت در صنعت تعریف کنیم پمپ های وکیوم آب در گردش و روغن در گردش را میتوان از تناسب و هماهنگی بیشتری با صنعت داشته و توجه بیشتر صنایع را به خود معطوف نمایند.

سبد خرید
پیمایش به بالا