خنک سازی با خلا

خنک سازی با ﺧﻼء و کاربرد آن در صنایع غذایی

خنک سازی با ﺧﻼء |خنک سازی با ﺧﻼء و کاربرد آن در صنایع غذایی

فناوری خنک سازی با خلاء

فناوری خنک سازی با خلاء یک تبخیر کننده پرسرعت است به این معنا که مقداری از رطوبت موجود در غذا را تحت شرایط خلاء می‌گیرد.

روند خنک سازی با خلاء

در فرایند خنک سازی با خلاء ابتدا محصولی که قرار است خنک شود وارد یک محفظه بسته می‌شود.

خنک سازی با ﺧﻼء محفظه را خالی از هوا می کند به صورتی که فشار داخل محفظه تا فشار اشباع کاهش یابد در این هنگام آب محصول تبخیر شده گرمای محصول کاهش پیدا می‌کند و خنک می‌شود.
مقدار زیادی از بخار تولید شده در فرایند خنک سازی با خلاء توسط پمپ خلاء و از طریق چگالی از بین می‌رود.

نخستین استفاده از خنک سازی با خلاء

خنک سازی با ﺧﻼء

نخستین بار که از این تکنولوژی استفاده شد بر روی گیاه کاهو انجام شد که در سال ۱۹۴۸ این اتفاق در میان ایالات متحده آمریکا آزمایش شد.
بعد از آن گیاهان دیگری مانند قارچ با این تکنولوژی سرد شدن.

مزایای خنک سازی با خلاء چیست؟

در فرآیند خنک سازی با خلاء می‌توان در زمان بسیار کوتاهی یک محصول را سرد کرد علاوه بر این مزایای زیادی در قسمت موادغذایی دارد مانند افزایش زمان نگهداری محصول،کاهش مصرف انرژی به حداقل رساندن رشد میکروب همچنین درجه حرارت می‌تواند به فرآیند خنک سازی با خلاء خیلی دقیق کنترل شود.

برای مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید

کاربرد خنک سازی خنک سازی با ﺧﻼء

میوه و سبزی جات

به طور کلی میوه و سبزیجات به مرور طراوت خود را از دست می‌دهند و محصولات شروع به خراب شدن می‌کنند محوطه گرم سبب خرابی بعضی از محصولات می‌شوند تاثیر دما روی میوه و سبزیجات چشمگیر است.

کاهش دما از ۱۰ درجه سانتیگراد به ۵ درجه سانتیگراد زمان ماندگاری را دو برابر می‌کند ماندگاری کاهو در یک دما بین  ۳تا ۵ روز می‌باشد اما با فرآیند خنک سازی با خلاء می‌توان در عرض ۳۰ دقیقه دمای کاهو را از ۲۰ درجه به ۱۰ درجه سانتیگراد کاهش داد که باعث افزایش ماندگاری خنک سازی با ﺧﻼءمی‌شود.

خنک سازی با خلاء روی سبزی و میوه جاتی از جمله: بروکلی،اسفناج،خیار،بادمجان،هویج،فلفل،شلغم،توت فرنگی انجام خنک سازی با ﺧﻼء می‌شود

گوشت و فرآورده های گوشتی

عوامل بیماری‌زا و میکروب‌ها را نمی‌توان با پخت صنعتی از بین برد از همین رو نمی‌توان به پخت‌های صنعتی اعتماد کرد.

تحقیقات نشان داده است که عامل خنک سازی با خلاء می‌تواند این بیماری‌ها را از بین ببرد.

غذاهای آماده

غذاهای آماده که در یخچال نگهداری می‌شوند در سال های اخیر رشد کردند بعد از پخت برای جلوگیری از رشد و فساد میکروبی باید سریع سرد شوند برای همین یکی از چالش های شرکت‌های تولید غذای آماده ایجاد دستگاهی برای خنک سازی محصولات است که به سرد شدن سریع غذاهای آماده کمک کند.
خنک سازی باید در عرض ۳۰ دقیقه بعد از پخت اعمال شود که با استفاده از روش سنتی این کار دشوار است در نتیجه دانشمندان به دنبال راه حلی برای این کار بودند که خنک سازی با خلف راه حل این مشکل بوده است.
نکته کاربردهای دیگر خنک سازی با خلاء در نانوایی‌ها محصولات سیالات و سس‌ها می‌باشد.

مزایا

مزایای استفاده از خنک سازی با خلاء چندین مورد است عمدتاً تولید را می‌توان در مدت بسیار کوتاهی سرد کرد. به عنوان مثال در زمان کمتر از دو ساعت می‌توان ژامبون را از ۷۰ درجه به ۴ درجه کاهش داد درحالی که این کار در روش سنتی زمان زیادی لازم دارد.
در نتیجه کاهش مصرف انرژی و به حداقل رساندن رشد میکروب را در پی دارد.

معایب

با وجود مزایای زیاد خنک سازی با ﺧﻼء معایبی هم دارد به دلیل از دست دادن آب موجود در محصولات مقداری از کیفیت محصول کم می‌شود

پمپ وکیوم خشک

سبد خرید
پیمایش به بالا