, , ,

درباره ی دزپارت

درباره ی دزپارت

درباره دزپارت

درباره دزپارت نامی کهن در ایران زمین که سابقه این نام به هزاران سال پیش برمیگردد برخی وجه تسمیح این نام را با ماد ها و پارت ها گره زده اند اما چیزی که به وضوح آشکار است این است اصل آن است.

دزپارت چیست؟

دزپارت جاده ایست پلکانی شکل در کوهای زاگرس که گذشتگان زاگرس نشین با مشقت فراوان بر سنگ ها و کوههای صعب العبور تحمیل و اجرا کردند که به جاده ابریشم باستان مشهور است. تلاش و همت مردمان آن دوره دزپارت را به عنوان راهی نمونه به جهانیان معرفی کرند و توانستند هنر جاده سازی و معماری را به جهانیان مخابره کنند.

از این راه پلکانی شکل جهت دسترسی به عمق زاگرس با فلات مرکزی ایران و محل گذری مناسب جهت دستیابی به اهداف سیاسی و اقتصادی و نظامی و اجتماعی و فرهنگی را داشته است.

این راه در دروره های مختلفی با نام های مختلفی از جمله اتابکی،سلطانی،پلکانی،لینچ،بختیاریو علوی یاد میکنند از آنجایی که این راه پناهگاه مناسبی برای عبور به شمار میرفت برخی از یاران و همراهان امام رضا (ع) نیز بخاطر در امان ماندن از رفتار حاکمین زمان این راه را برای عبور انتخاب میکردند که عده ای از آنها برای ترویج احکام اسلامی در میان ساکنین منطقه می ماندند که وجود مقبره های امام زادگان زیادی در این مناطق خود گواه این موضوع میباشد که در بین اهالی از احترام زیادی برخوردار هستند.

 جاده دزپارت

این راه شاه راهی میان فلات مرکزی یا اصفهان تا خوزستان و پایتخت استراتژیک باستانی ایران استان فارس بوده که در دوره ای از این راه میانبر برای مقاصد نظامی و اعزام نیرو های نظامی به خوزستان بوده است.

از این راه برای عبور عشایر بختیاری نیز استفاده میشد و مردم مناطق زاگرس نشین از این راه کوچ بهاره و پاییزه انجام میدادند.

بخشهایی از این جاده در محور شهرکرد به اصفهان و مسیر گردنه رخ وجود دارد و قسمت هایی از آن در تنگه درکش ورکش بین جونقان و اردل به زیبایی خود نمایی میکند و قسمتهایی از آن نیز در گردنه بلوط بلند مشهود است.

از جمله پل هایی که در این راه وجود داشت میتوان به پل بهشت آباد و پل کتولا و پل شالو و دوپلان نام برد امروزه با احداث و آبگیری سد کارون سه و چهار پل های شالو و کتولا اصرار و مشقت های تاریخ را در زیر آب به یادگار داریم.

اما چرا انتخاب نام دزپارت برای واحد تولیدی پمپ وکیوم؟

درباره دزپارت و انتخاب نام دزپارت برای ما اهدافی مهم را به یدک میکشد از جمله آن زنده نگاه داشتن این یادگار غنی تاریخی و باستانی و پاس داشت زحمات گذشتگان و از آنجا که انجام و احداث این راه در دل سنگ سختی های فراوانی داشته و نیاکان ما از عهده این کار برآمدند و ناتوانی را به وجود خود راه ندادند ما نیز در عصر خود ودر حوزه خود این مهم را سرلوحه امور قرار دادیم و از اینکه پمپ های وکیوم دزپارت در چهار گوشه ایران برای اعتلای ایران کار میکنند و کشور های همسایه نیز  و از محصولات دزپارت بهره مند شده اند برای مجموعه دزپارت گامی مهم بشمار میرود و از این بابت به خود می بالیم.

پمپ خلاء
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *